Jak pracuję

Zdobywając wiedzę i doświadczenie zawodowe miałam okazję poznać takie kierunki psychoterapii jak: (kliknij aby zobaczyć więcej szczegółów)

Każda z tych szkół dostarczyła mi inspiracji do tego, w jakim kierunku powinnam rozwijać swój warsztat i w jaki sposób mogę pracować. Kiedy poznałam EFT i RPT – metody pracujące z podświadomością i układem nerwowym – okazało się, że wszystko, czego do tej pory się nauczyłam, mogę zastosować o wiele efektywniej. Pozwoliło mi to także na nowo podejść do wielu problemów.

W połączeniu z psychologiczną wiedzą, techniki te często umożliwiają zwiększenie skuteczności i skrócenie czasu trwania psychoterapii. Faktem jest, że pomogły nieraz tam, gdzie inne metody nie były skuteczne. Nie oznacza to jednak, że zawsze mogą zastąpić wszystkie wypracowane do tej pory sposoby prowadzenia terapii.

Często dzięki wykorzystaniu EFT i RPT, trwała poprawa następuje dość szybko, ale są też złożone sytuacje, w których znacznie korzystniejsze może być podejście bardziej analityczne, włączenie do terapii innych członków rodziny, edukacja w zakresie pewnych umiejętności lub praca terapeutyczna w grupie. Wtedy mogą one być dobrym narzędziem uzupełniającym. 

EFT i RPT wykazują wysoką skuteczność w pokonywaniu takich problemów jak – różnego rodzaju lęki i fobie, napady złości, nieśmiałość, trema, zaniżona samoocena, sytuacje kryzysowe, utrzymujący się smutek, brak motywacji, negatywne myślenie, dolegliwości bólowe, a także bardzo pomocne w obszarach klinicznych – napady paniki, stany lękowe, depresja, natręctwa, anoreksja, bulimia, uzależnienia, stres pourazowy (ptsd). 

Coraz częściej EFT staje się również narzędziem używanym do poprawy stanu zdrowia i ułatwiającym osiągnięcie życiowych celów.

Metoda ta, włączona do procesu psychoterapii, daje duże szanse na uzyskanie poprawy w zgłaszanym przez klienta obszarze już po kilku sesjach. Oczywiście im więcej tematów do pracy, tym dłuższego czasu wymaga terapia. Dużym plusem EFT jest możliwość samodzielnego stosowania techniki na własny użytek już po zakończeniu terapii. 

Obecnie pojawia się coraz więcej wyników badań, które potwierdzają skuteczność techniki, jednak każde nowe podejście potrzebuje czasu aby zostało oficjalnie włączone do metod terapii. W związku z tym, że EFT nie jest jeszcze w pełni uznane w środowisku naukowym, każdy, kto je stosuje, bierze całkowitą odpowiedzialność za swój stan.