Anna Rossa

psycholog, trener EFT

Jak pracuję

Metody pracy

Zdobywając wiedzę i doświadczenie zawodowe miałam okazję poznać takie kierunki psychoterapii jak:

Psychodrama

Charakterystyka

Wykorzystuje elementy teatru. Nie ma jednak wiele wspólnego z odgrywaniem zaplanowanego wcześniej spektaklu. W życiu odgrywamy różne role - jedne nam pasują, do innych jesteśmy tak przyzwyczajeni, że nawet nie zastanawiamy się czy nam z nimi dobrze, z innymi jest nam źle, ale trudno wyobrazić sobie siebie w innej roli.

Podobnie w naszym wewnętrznym świecie rozgrywa się akcja, w której emocje i myśli mają swoje role. Często dotyczy to także ważnych osób z naszego życia, a bardziej tego, co pozostawiły w naszej wyobraźni.

Czyjeś słowa wypowiedziane wiele lat temu, mogą brzmieć bardzo prawdziwie i mieć realny wpływ na czyjeś życie, nawet jeśli ich autor już nie żyje. Np. dziewczyna, która w dzieciństwie słyszała od kobiet w swojej rodzinie, że po mężczyznach nie można się spodziewać niczego dobrego i niewarto im ufać, albo że dobra żona, to żona zawsze posłuszna, jako dorosła kobieta, może się bezkrytycznie stosować do tych słów, tak jakby cały czas je słyszała.

Zastosowanie

Dzięki kontrolowanemu wchodzeniu w różne role, można z jednej strony uświadomić sobie, co tak naprawdę nami kieruje, a z drugiej nabrać dystansu do tych ról i bardziej dojrzale wybierać te, których rzeczywiście chcemy. Psychodrama umożliwia także poszukiwanie i ćwiczenie w praktyce nowych sposobów komunikacji oraz rozwiązywania problemów.

Anna Rossa

psycholog, trener EFT

Psychoterapia, EFT: Stres, Trema, Nerwica, Depresja, PTSD, Fobia
Copyright © 2012
Gabinet psychologiczny Impuls | terapia przez internet - ul. Czerwińskiego 6 - 40-123 - Katowice
Projekt i wykonanie: Dawid Kowalski , Piotr Ślifirski