Anna Rossa
Anna Rossa

psycholog, trener EFT

Jak pracuję

Metody pracy

Zdobywając wiedzę i doświadczenie zawodowe miałam okazję poznać takie kierunki psychoterapii jak:

Terapia psychodynamiczna

Charakterystyka

Podejście to czerpie z dorobku psychoanalityków, którzy poznali mechanizmy powstawania problemów emocjonalnych. Umożliwiło to dogłębne zrozumienie klienta, tego, co nim kieruje, oraz tego, co mu przeszkadza. Terapeuta psychodynamiczny dla klienta jest swego rodzaju lustrem. Można to wyjaśnić w ten sposób: Patrząc w lustro widzimy to, czego sami nie jesteśmy w stanie u siebie zobaczyć - wtedy możemy adekwatnie poprawić swój wygląd.

Kiedy z kimś przebywamy, to reakcje tej osoby również są dla nas lustrem, z tym że emocjonalnym - gdy ktoś wita nas serdecznie i uśmiecha się, jest nam miło, bo czujemy, że ktoś nas lubi i dobrze o nas myśli. Gdyby natomiast ktoś na czyjś widok roześmiał się szyderczo i pokazał go palcem, to ta osoba mogłaby się poczuć zmieszana i pomyśleć, że chyba coś z nią nie tak. Takie jednorazowe zdarzenia nie mają na nas większego wpływu, ale jeśli coś się często powtarza, a jeszcze jest to osoba dla nas ważna, to możemy nieświadomie stworzyć obraz siebie na podstawie czyichś słów i reakcji. Niestety niektóre osoby to bardzo krzywe lustra. Jednym z bardziej popularnych przykładów są osoby osiągające wiele sukcesów, które nigdy nie są z siebie zadowolone, prawdopodobnie dlatego, że nie były docenione przez tych, na których im zależy lub kiedyś zależało.

Zastosowanie

Terapeuta staje się lustrem, w którym klient może bezpiecznie zobaczyć różne sfery swojej osobowości - im lepiej pozna on świat wewnętrzny klienta, tym więcej klient dowiaduje się sam o sobie i może się zmieniać. Nasze ciało ma tylko Trzy wymiary, więc patrząc w lustro, od razu widzimy cały obraz. Psychika ma o wiele więcej wymiarów dlatego potrzeba znacznie więcej czasu, aby zobaczyć ją jako całość, zrozumieć i zmienić. Zwłaszcza, że do głębszej pracy potrzebne jest zaufanie, a ono przychodzi z czasem. Terapia psychodynamiczna pozwoliła gruntownie zmienić się wielu osobom. Jest metodą o szerokich możliwościach, jednak każda gruntowna przebudowa wymaga dłuższego czasu. W związku ze swoją specyfiką, jest to narzędzie bardziej odpowiednie do głębokiej pracy nad osobowością, niż do udzielania doraźnej pomocy.

Psychoterapia, EFT: Stres, Trema, Nerwica, Depresja, PTSD, Fobia
Copyright © 2012
Gabinet psychologiczny Impuls - ul. Czerwińskiego 6 - 40-123 - Katowice
Projekt i wykonanie: Piotr Ślifirski